7 důvodů, proč opustit Windows XP

Je tomu již deset let, co byl na trh uveden operační systém Windows XP. Ve své době revoluční systém, který je dnes už zastaralý. Nabízíme 7 dobrých důvodů, proč se s ním po tak dlouhé době rozloučit.

Když přišel na trh systém Windows XP, byl velkou revolucí, která tehdy přinášela hodně nového proti předcházejícím verzím. S plynoucím časem se však mnoho těchto funkcí stalo standardem. Za deset let prošel svět informačních technologií mnoha změnami a to, co bylo v době uvedení Windows XP moderní, je dnes již zastaralé. Až na výjimky se přechod na novější verzi systému vyplatí. Podívejte se, jaké jsou k tomu ty hlavní důvody.

1. Ovladače hardwaru

Výrobci hardwarových komponent dnes již ne vždy počítají s podporou této staré verze Windows. U většiny počítačových komponent se počítá s tím, že budou součástí nového počítače s nejnovější verzí systému. Pokud tedy budete chtít provozovat některé komponenty pod starším systémem, můžete nepříjemně narazit na neexistenci ovladačů pro tento systém. Tato situace je obvyklá například u notebooků, u kterých zpravidla nejsou vydávány ovladače pro starší systémy.

Velkou výhodou nových systémů je v oblasti ovladačů i snadnější instalace. Zatímco u Windows XP uživatel musí většinu ovladačů manuálně instalovat, u nových Windows 7 proběhne rozpoznání hardwaru a následná instalace ovladačů mnohem lépe a často automaticky.

2. Podpora softwaru a technologií

Podobná situace jako u hardwaru nastává i u softwaru. Vývoj a testování softwaru pro více operačních systémů jsou finančně nákladné činnosti a udržování kompatibility se staršími systémy je velmi nepohodlné. Na trhu se tak už můžete setkat s aplikacemi, které Windows XP zkrátka nepodporují a spustíte je pouze na systémech Windows Vista nebo 7. Vzhledem k vysokému tržnímu podílu Windows XP je podpora ze strany aplikací stále dobrá, avšak se snižujícím se podílem a přibývajícím časem bude tato podpora stále slabší.

Velmi významný důvod pro odchod od Windows XP mají také hráči her. Zatímco ve Windows 7 a Vista se mohou těšit z podpory nejnovějšího DirectX 11, u Windows XP je maximem verze 9.0c. Na Windows XP si tedy nejnovějších efektů neužijete a některé hry jako např. očekávaný Battlefield 3 si ani nezahrajete.

3. Integrované aplikace

Sám Microsoft dává uživatelům jasně najevo, že nový systém přináší spoustu výhod. To je vidět už na samotných integrovaných aplikacích ve Windows. S novými verzemi systému Windows přicházejí i nové integrované aplikace. Známé Malování nebo Wordpad tak vypadají v nových verzích zcela jinak. To platí i o prohlížeči Internet Exploreru, který v poslední verzi s číslem 9 na Windows XP zkrátka nenainstalujete. Stejná situace je u poslední verze Windows Media Playeru a balíku aplikací Windows Live. Uživatelé Windows XP mají zkrátka smůlu.

Malování integrované ve Windows XP Malování integrované ve Windows 7

Srovnání aplikace Malování integrované ve Windows XP a 7

4. Vzhled a práce se systémem

Ačkoliv Windows XP přinesly na svou dobu moderní rozhraní s typickou modrou barvou, dnešní standard je úplně jinde. Oku lahodící efekty s průhledností prostřednictvím rozhraní Aero získáte pouze v nových verzích systému. U Windows XP rovněž zapomeňte na náhledy oken na hlavním panelu, užitečné funkce pro umisťování oken známé z Windows 7, přepracovanou nabídku Start nebo dalšími funkcemi vybavenou oznamovací oblast. Ten, kdo si již zvykl pracovat ve Windows 7, ví, jak je práce s tímto systémem pohodlnější proti XP.

Výchozí vzhled Windows XP s tradiční tapetou

Výchozí vzhled Windows XP s tradiční tapetou dnes již nikoho neohromí

5. Zpomalování systému

I přes 3 opravné balíčky na tom není Windows XP nijak růžově. Velmi známé jsou problémy s postupným zpomalováním a zanášením systému, které časem dělá systém velmi těžce použitelný. Poměrně špatně je na tom tento systém i po stránce bezpečnosti. Jádro systému není tak striktně odděleno od ostatních částí, což sebou přináší právě zmíněné problémy.

6. Stabilita

Modrá smrt je pojem, který snad znají všichni uživatelé Windows. Jde o typickou modrou obrazovku, která se objeví při totálním selhání systému. Obvykle je tato chyba spojena s chybou hardwaru či nekompatibilitou, ale může k ní docházet i v jiných situacích. Zatímco u Windows XP je modrá smrt poměrně tradičním problémem, v novějších verzích systému se lze s tímto fenoménem setkat jen velmi zřídka. Řadu problémů navíc umí Windows 7 řešit automaticky, takže nejen, že je systém méně náchylný k padání, ale snadněji se i udržuje.

BSOD - modrá obrazovka smrti

BSOD - modrá obrazovka smrti

7. Pohodlí

Komfort, který systém Windows XP nabízel v době uvedení na trh, byl na dobré úrovni, ale dnes už to opravdu nestačí. Nové verze kladou velký důraz na jednoduchost používání a pohodlí uživatele. V nových verzích je mnohem snadnější už i samotná instalace systému, instalace ovladačů, práce se soubory a jejich vyhledávání, práce s okny, lepší je i optimalizace pro výdrž přenosných zařízení a zmínit je dobré i spoustu automatických procesů, které za uživatele dokonce dokážou i řešit některé nejčastější problémy.

Výjimky, kdy se přechod nevyplatí

Výhody nových systémů jsou na první pohled zřejmé a většině uživatelů se přechod rozhodně vyplatí. Jsou však i výjimky, kdy není dobré od Windows XP odcházet. To platí především pro sváteční uživatele, kteří používají počítač jen výjimečně. Přechod na nový systém a následné rozdíly by mohly být pro nové uživatele velmi nepříjemné. Přechod se nevyplatí ani uživatelům s výkonově slabším počítačem. Práce s novým systémem by tak mohla být ještě pomalejší, protože by hardware nemusel zvládat nároky nového systému.

Pokud trávíte s počítačem více času a váš počítač nepatří rovnou do starého železa, můžeme přechod na nový systém jen doporučit. Získáte velké množství funkcí a možností, které by jinak s Windows XP vůbec nebyly možné.

SW.CZ

 

Zobrazeno: 751x
Kategorie: Návody Windows Přidáno: 21.09.2011 v 21:38:57
Komentáře: 0
Autor: admin

 

 

.:: Přidání komentáře ::.

Jméno*
Zpráva*

 

 
.:: Aktuální články ::.
.:: Kategorie -Stránky ::.
.:: Video návody ::.
.:: Instal pro PC ::.
.:: Filmy online v cz ::.
.:: Odkazy Online TV ::.
Televize online zdarma
On-linetelevize
Online tv
Online filmy
Seriály online zdarma
Sleduj Serial
Mega Kino tv
Vetřelci dávnověku
.:: Administrace ::.

Přihlaste se

Jméno
Heslo
Registrace
Zapomenuté heslo
.:: Kontakty - Technická podpora ::.
- Kniha návštěv
- Poslat e-mailem
- Katalog www stránek
- Chat -Online
.:: odkazy ::.
- Kulečník
- filmy.g6.cz
- videa.g6.cz
- youtub.g6.cz
- obrazky.g6.cz
- kristynka.g6.cz
- kytara.g6.cz
- filmy-serialy.g6.cz
- SoundCloud
- YouTube
- SoundCloud
- Gitarová univerzita
- Backing Tracks
- Živě z Rak.. náměstí
- irdza.g6.cz
.:: Vzkazník ::.
.:: Anketa ::.
Miniaplikace
.:: Archív ::.
- RSS
.:: Návštěvnost ::.
TOPlist

Jste 725110 . návštěvník této stránky

Nejstahovanější software
 1. AVG AntiVirus FREE 2014

 2. Skype

 3. WinRAR

 4. DAEMON Tools Lite

 5. VLC Media Player

 6. avast! Free Antivirus 2014

 7. Adobe Flash Player

 8. CCleaner

 9. KMPlayer

 10. Google Chrome

 11. Hamachi

 12. Adobe Reader

 13. uTorrent

 14. aTube Catcher

 15. Minecraft

 16. Microsoft Office 2010

 17. Mozilla Firefox

 18. BS.Player

 19. Total Commander

 20. Opera

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat
Žádný, zde z uvedených video souborů a souborů se nenachází na tomto serveru. Naše stránky pouze odkazují na stránky a servery třetích stran. Tímto způsobem neporušujeme autorská práva a neneseme žádnou odpovědnost za nelegální obsah na který zde upozorňujeme.jsou v souladu se zákony
.