Jak pracuje : Baterie

Baterie nalezneme všude okolo nás - v přenosných rádiích, discmanech, fotoaparátech, MP3 přehrávačích... První baterii vynalezl roku 1799 italský fyzik Alessandro Volta. Byla podle něj pojmenována jednotka elektrického napětí - volt.

Baterie produkuje elektřinu pomocí chemických reakcí mezi jejími složkami. Elektrický proud v článku vzniká reakcí dvou elektrod (elektrických vodičů) s elektrolytem (vodivou kapalinou nebo pastou). Každá elektroda je spojena s jedním z kovových pólů baterie - částí, které se připojují k obvodu. Zapojením baterie do obvodu se začnou od jednoho pólu (záporného) ke druhému (kladnému) pohybovat elektrony. Příčinou pohybu elektronů je postupné rozpouštění elektrod v elektrolytu: atomy se začínají štěpit, uvolňují kladné ionty do elektrolytu a elektrony přes záporný pól do drátů obvodu.
Druhá elektroda se vyrábí z odlišného materiálu a nerozpouští se v elektrolytu tak snadno. (Ztrátě elektronů a jejich úbytku interakcí s kladnými ionty se přesto nevyhne.) Elektrický proud je tedy plynulý tok elektronů obvodem od jedné elektrody s cílem vyrovnat nedostatek elektronů na druhé elektrodě. Nejběžnějším typem válcovitých jednočlánkových baterií je zinkouhlíková baterie se suchými články, která se například používá v kapesních svítilnách. Nazýváme ji suchým článkem, protože elektrolyt tvoří samostatnou uzavřenou část a nemusí se plnit. Zinkový obal baterie (slouží jako jedna z elektrod článku) je vyplněný vlhkou vodivou pastou: směsí chloridu amonného (elektrolyt) a oxidu manganičitého. Oxid manganičitý je druhou elektrodou, protože ztrácí elektrony na úkor chloridu amonného. Uprostřed umístěná uhlíková tyčinka slouží jako sběrač proudu, předávající elektrony z kladného pólu na pól manganičitý. Když se baterie zapojí do obvodu, tečou elektrony od záporného pólu baterie do spotřebiče a zpět k pólu kladnému. Před použitím je napětí tohoto suchého článku 1,5 voltu a odběrem proudu klesá. Na uhlíkové sběrnici se začnou tvořit vodíkové bublinky, které zmenšují její povrch. Oxid manganičitý je částečně odstraňuje a mírní tak jejich nepříznivý účinek. Když se chemikálie vzájemnými reakcemi spotřebují, baterie se »vybije« - přestane fungovat.


 

Zobrazeno: 460x
Kategorie: Návody Windows Přidáno: 30.09.2010 v 20:19:49
Komentáře: 0
Autor: admin

 

 

.:: Přidání komentáře ::.

Jméno*
Zpráva*

 

 
.:: Aktuální články ::.
.:: Kategorie -Stránky ::.
.:: Video návody ::.
.:: Instal pro PC ::.
.:: Filmy online v cz ::.
.:: Odkazy Online TV ::.
Televize online zdarma
On-linetelevize
Online tv
Online filmy
Seriály online zdarma
Sleduj Serial
Mega Kino tv
Vetřelci dávnověku
.:: Administrace ::.

Přihlaste se

Jméno
Heslo
Registrace
Zapomenuté heslo
.:: Kontakty - Technická podpora ::.
- Kniha návštěv
- Poslat e-mailem
- Katalog www stránek
- Chat -Online
.:: odkazy ::.
- Kulečník
- filmy.g6.cz
- videa.g6.cz
- youtub.g6.cz
- obrazky.g6.cz
- kristynka.g6.cz
- kytara.g6.cz
- filmy-serialy.g6.cz
- SoundCloud
- YouTube
- SoundCloud
- Gitarová univerzita
- Backing Tracks
- Živě z Rak.. náměstí
- irdza.g6.cz
.:: Vzkazník ::.
.:: Anketa ::.
Miniaplikace
.:: Archív ::.
- RSS
.:: Návštěvnost ::.
TOPlist

Jste 725155 . návštěvník této stránky

Nejstahovanější software
 1. AVG AntiVirus FREE 2014

 2. Skype

 3. WinRAR

 4. DAEMON Tools Lite

 5. VLC Media Player

 6. avast! Free Antivirus 2014

 7. Adobe Flash Player

 8. CCleaner

 9. KMPlayer

 10. Google Chrome

 11. Hamachi

 12. Adobe Reader

 13. uTorrent

 14. aTube Catcher

 15. Minecraft

 16. Microsoft Office 2010

 17. Mozilla Firefox

 18. BS.Player

 19. Total Commander

 20. Opera

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat
Žádný, zde z uvedených video souborů a souborů se nenachází na tomto serveru. Naše stránky pouze odkazují na stránky a servery třetích stran. Tímto způsobem neporušujeme autorská práva a neneseme žádnou odpovědnost za nelegální obsah na který zde upozorňujeme.jsou v souladu se zákony
.