Plazma versus LCD?

Jedná se o dvě technologie, které od svých počátků mezi sebou bojovaly o uživatelskou přízeň. Dnes již takřka nebojují a z otázky "Plazma versus LCD?" se postupně zrodila otázka "Plazmu nebo LCD?". I přesto má dodnes každá z technologií své zaryté odpůrce i vyznavače, a pro "nováčka" je těžké rozhodnout, kterému z táborů dá přednost.

Postupem času se také zrodily mýty kolem každé z technologií, zapříčiněné zvláště jejich počátečními nedokonalostmi a vadami - ovšem dnes již bylo mnoho technologických nedostatků odstraněno a obě technologie můžeme považovat za srovnatelné.

Přesto je nutné si uvědomit, že každá z nich je odlišná a specifická ve svých parametrech, jelikož zpracování dat a obrazu funguje na různých principech (LCD panely pracují na principu tekutých krystalů a základním principem plazmy je ionizovaný plyn), a proto se rozhodování bude odehrávat především od toho, co který uživatel preferuje.

Zopakujme si tedy alespoň některé z údajů, které by mohly při rozhodování převážit misku vah na jednu ze stran.

Úhlopříčka: LCD televizory se již neomezují jen na malé (od 12 cm úhlopříčky) a střední velikosti, na trhu můžeme nalézt LCD i s úhlopříčkou 170 cm. Plazmové televizory naopak v malých velikostech najdeme jen sporadicky, jejich úhlopříčka začíná obvykle u 81 cm.

Pozorovací úhel: Často se u LCD uvádí, že jejich pozorovací úhly jsou nedostatečné - ovšem porovnáte-li parametry vypovídající o pozorovacím úhlu u plazmy a nových řad LCD panelů, zjistíte, že i LCD již disponují obvykle pozorovacími úhly o hodnotě 178°.
Doba odezvy: Zobrazení rychlého pohybu není u plazmy žádný problém, z toho důvodu byly také dříve preferovány před LCD panely, které původně byly konstruované pro zobrazování statických obrazů a měly zpočátku problémy se zobrazováním pohyblivého obrazu. Ovšem s rozvojem LCD technologie byl tento jejich handicap poměrně úspěšně odstraněn a nové řady LCD panelů se mohou pochlubit s odezvou i pod 5ms.

Kontrastní poměr: Kontrastní poměr ve srovnání kontrastu skutečného světla vyznívá příznivěji pro LCD panely.

Jas: Obě technologie v případě tohoto parametru splní naše očekávání, ovšem při denním světle se bude obraz zdát jasnější u LCD panelů.

Hmotnost a tloušťka: V oblasti hmotnosti a tloušťky se musíme smířit s tím, že hmotnost i tloušťka plazem jsou vyšší než u LCD panelů. Plazma také klade větší nároky na chlazení a pro její hmotnost ji těžko budete přemísťovat více než jednou. Ostatně se to ani nedoporučuje, protože je poměrně náchylná na poškození při manipulaci.
Spotřeba: Spotřeba je jeden z parametrů, který může ovlivnit náš výběr. Ať chceme, nebo ne, musíme u plazmy počítat s vyšší spotřebou než u LCD panelu.

Vadné body a vypálení obrazu: Vadné body a vypálení obrazu jsou neduhy, které opravdu znepříjemní sledování. Výrobci jak plazmových, tak LCD panelů se tedy zaměřili na jejich odstranění a neustále vyvíjejí nové technologie, které zmíněné nedostatky minimalizují nebo plně odstraní. V případě vadných bodů, objevujících se u LCD panelů v podobě konstantně svítícího nebo zhaslého shluku bodů, je nutné ověřit možnost reklamace. U plazmové televize se oproti tomu mohou objevit "vypálené" statické obrazy, ale výrobci předcházejí a omezují vypalování statických obrazů (nejčastěji log televizních stanic) systémem, který obraz posouvá (tzv. pixel orbitor).

Obraz: LCD panely běžně nabízejí ostřejší obraz, avšak jejich slabinou je zobrazení černé, která nikdy nedosáhne své barevné plnosti právě díky jejich technologickému principu zobrazování, a detailů, u kterých může být ostré zobrazení spíše na škodu. Plazmové televize naopak vytvářejí větší dojem plastičnosti obrazu, nemají problém s černou barvou a i odstínění detailů je jemnější. Plazmu nemůžete natočit vertikálně, takže se budete muset také smířit s trvalým horizontálním umístěním. Obrazové kvality LCD panelů i plazmových displejů se vyrovnávají u digitálního a FULL HD signálu, avšak budete-li používat Vaši Tv i ve funkci počítačového monitoru, sáhněte raději po LCD.

Závěr?

Co říci na závěr? Zbývá snad jen zopakovat to, co již bylo řečeno v úvodu. Každá z technologií je založena na odlišném principu zobrazování, z čehož vyplývají jak jejich výhody a specifika, tak i jejich možné neduhy. Také podotýkám, že ani s nejlepší zobrazovací technologií neuvidíte nic, pokud nemáte kvalitní příjem.

 

Zobrazeno: 416x
Kategorie: Návody Windows Přidáno: 26.09.2010 v 12:12:40
Komentáře: 0
Autor: admin

 

 

.:: Přidání komentáře ::.

Jméno*
Zpráva*

 

 
.:: Aktuální články ::.
.:: Kategorie -Stránky ::.
.:: Video návody ::.
.:: Instal pro PC ::.
.:: Filmy online v cz ::.
.:: Odkazy Online TV ::.
Televize online zdarma
On-linetelevize
Online tv
Online filmy
Seriály online zdarma
Sleduj Serial
Mega Kino tv
Vetřelci dávnověku
.:: Administrace ::.

Přihlaste se

Jméno
Heslo
Registrace
Zapomenuté heslo
.:: Kontakty - Technická podpora ::.
- Kniha návštěv
- Poslat e-mailem
- Katalog www stránek
- Chat -Online
.:: odkazy ::.
- Kulečník
- filmy.g6.cz
- videa.g6.cz
- youtub.g6.cz
- obrazky.g6.cz
- kristynka.g6.cz
- kytara.g6.cz
- filmy-serialy.g6.cz
- SoundCloud
- YouTube
- SoundCloud
- Gitarová univerzita
- Backing Tracks
- Živě z Rak.. náměstí
- irdza.g6.cz
.:: Vzkazník ::.
.:: Anketa ::.
Miniaplikace
.:: Archív ::.
- RSS
.:: Návštěvnost ::.
TOPlist

Jste 724701 . návštěvník této stránky

Nejstahovanější software
 1. AVG AntiVirus FREE 2014

 2. Skype

 3. WinRAR

 4. DAEMON Tools Lite

 5. VLC Media Player

 6. avast! Free Antivirus 2014

 7. Adobe Flash Player

 8. CCleaner

 9. KMPlayer

 10. Google Chrome

 11. Hamachi

 12. Adobe Reader

 13. uTorrent

 14. aTube Catcher

 15. Minecraft

 16. Microsoft Office 2010

 17. Mozilla Firefox

 18. BS.Player

 19. Total Commander

 20. Opera

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat
Žádný, zde z uvedených video souborů a souborů se nenachází na tomto serveru. Naše stránky pouze odkazují na stránky a servery třetích stran. Tímto způsobem neporušujeme autorská práva a neneseme žádnou odpovědnost za nelegální obsah na který zde upozorňujeme.jsou v souladu se zákony
.