5 tipů, jak vyzrát na životnost baterií

5 tipů, jak vyzrát na životnost baterií

Dlouhodobým využíváním se u notebooků snižuje kapacita baterií a přístroj se pak obvykle vybije v tu nejnevhodnější dobu. Abychom prodloužili životnost baterií, je třeba s nimi správně zacházet.

1. První nabití a vybití

Před prvním použitím je třeba baterii zcela nabít. V případě částečného dobytí v prvním cyklu by totiž mohlo dojít k nevyužití plné kapacity. Pokud používáte baterie typu Ni-MH, proveďte raději tři až pět nabíjecích cyklů, baterku tedy opětovně plně nabijte a vybijte. Lithiové baterie typu Li-ion a Li-Pol díky odlišnému složení netrpí paměťovým efektem a ztrácejí plnou kapacitu pomaleji, proto opakování nabíjecích cyklů není nutné.

„Máte-li ve svých přístrojích lithiové baterie, potom je lepší při běžném používání akumulátor nabíjet častěji a pravidelně. Životnosti, u baterií tohoto typu, totiž škodí delší pauzy mezi nabitím a vybitím,“ radí Radim Tlapák ze specializovaného internetového obchodu BatteryShop.cz.2. Vlhkost a extrémní teploty

Bateriím, stejně jako všem elektrospotřebičům, škodí vlhko a extrémní teploty. Baterie by proto neměly být vystavovány přímému slunci či mrazu, ani by neměly zůstávat ve vlhkém prostředí nebo dokonce přímo ve vodě. V těchto případech totiž může snadno dojít ke korozi a poškození jednotlivých součástí baterie. Pokud baterie nebyla vystavena vlhku příliš dlouho, je možné ji otřít do sucha, zvláště v místě s kontakty, a nechat 48 hodin vyschnout v pokojové teplotě. Poté by již měla být plně funkční. Nikdy však neotevírejte kryt baterie a nevysoušejte ji zevnitř, ani se nepokoušejte sušit baterii fénem. Neopatrná manipulace by mohla baterii nenávratně poničit.

3. Dlouhodobé skladování

Životnost baterií zkracuje dlouhodobé skladování. Bateriím totiž prospívá, když jsou neustále využívány. Proto pokud máte pro notebook nebo mobilní telefon pořízené náhradní baterie, používejte je střídavě v pravidelných intervalech. Nepracujete-li s přístrojem každý den, skladujte ho bez baterií. Ty je nutné uložit vždy odděleně, aby se nezkracovala jejich životnost. Navíc by baterie neměly být skladovány zcela vybité, proto je před vyjmutím z přístroje nabijte na 40 % kapacity. V případě, že používáte Ni-MH baterie, je vhodné každého čtvrt roku provést vybití a dobití baterie. Baterie ukládejte nejlépe na místě se stálou teplotou kolem 15 °C.

4. Šetrné zacházení

Baterie jsou velmi náchylné k mechanickému poškození, proto je třeba s nimi šetrně manipulovat. Mohou se snadno poškodit pádem na zem nebo jiným silným nárazem. Zároveň by se baterie neměly dostávat do blízkosti kovových předmětů, aby nedošlo ke zkratování. Pokud byla baterie mechanicky poškozena, neměla by být již znovu vložena do přístroje. Pokud již nechcete poničenou baterii opravovat, tak ji nevyhazujte do směsného odpadu, obsahuje totiž chemikálie, které škodí životnímu prostředí.

5. Šetřete energii

Na životnost baterií má vliv i četnost nabíjení a vybíjení. Příliš časté vybití totiž bateriím škodí. Proto je dobré přizpůsobit používání přístrojů tak, aby spotřebovávaly minimum energie. Nainstalujte na svých noteboocích, mobilech či fotoaparátech úsporné režimy a ztlumte jas a kontrast displeje. Nenechávejte přístroje zbytečně zapnuté, ale pravidelně je vypínejte. Mobilní telefony například potřebují velké množství energie na vyhledávání signálu. Je tedy vhodné na cestách, kdy signál kolísá, mobil raději vypnout. V notebooku zase nenechávejte zapojené příslušenství, které zrovna nevyužíváte, protože i nepoužívané přístroje odebírají energii.


 

Zobrazeno: 574x
Kategorie: Návody Windows Přidáno: 24.09.2010 v 22:04:56
Komentáře: 0
Autor: admin

 

 

.:: Přidání komentáře ::.

Jméno*
Zpráva*

 

 
.:: Aktuální články ::.
.:: Kategorie -Stránky ::.
.:: Video návody ::.
.:: Instal pro PC ::.
.:: Filmy online v cz ::.
.:: Odkazy Online TV ::.
Televize online zdarma
On-linetelevize
Online tv
Online filmy
Seriály online zdarma
Sleduj Serial
Mega Kino tv
Vetřelci dávnověku
.:: Administrace ::.

Přihlaste se

Jméno
Heslo
Registrace
Zapomenuté heslo
.:: Kontakty - Technická podpora ::.
- Kniha návštěv
- Poslat e-mailem
- Katalog www stránek
- Chat -Online
.:: odkazy ::.
- Kulečník
- filmy.g6.cz
- videa.g6.cz
- youtub.g6.cz
- obrazky.g6.cz
- kristynka.g6.cz
- kytara.g6.cz
- filmy-serialy.g6.cz
- SoundCloud
- YouTube
- SoundCloud
- Gitarová univerzita
- Backing Tracks
- Živě z Rak.. náměstí
- irdza.g6.cz
.:: Vzkazník ::.
.:: Anketa ::.
Miniaplikace
.:: Archív ::.
- RSS
.:: Návštěvnost ::.
TOPlist

Jste 724576 . návštěvník této stránky

Nejstahovanější software
 1. AVG AntiVirus FREE 2014

 2. Skype

 3. WinRAR

 4. DAEMON Tools Lite

 5. VLC Media Player

 6. avast! Free Antivirus 2014

 7. Adobe Flash Player

 8. CCleaner

 9. KMPlayer

 10. Google Chrome

 11. Hamachi

 12. Adobe Reader

 13. uTorrent

 14. aTube Catcher

 15. Minecraft

 16. Microsoft Office 2010

 17. Mozilla Firefox

 18. BS.Player

 19. Total Commander

 20. Opera

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat
Žádný, zde z uvedených video souborů a souborů se nenachází na tomto serveru. Naše stránky pouze odkazují na stránky a servery třetích stran. Tímto způsobem neporušujeme autorská práva a neneseme žádnou odpovědnost za nelegální obsah na který zde upozorňujeme.jsou v souladu se zákony
.