My Kids Browser

My Kids Browser je placený prohlížeč, který ale umožňuje mnohem víc bezpečnostních nastavení než ty freewarové. Program si můžete zdarma vyzkoušet, jeho cena, pokud se rozhodnete ho zakoupit, je 29,95 USD.

Prohlížeč pracuje na principu, co není povoleno, je zakázáno. Ihned po instalaci si nastavíte si rodičovské heslo, kterým budou chráněna všechna další nastavení.Mezi ta hlavní patří volba Manage allowed websites - tedy úprava seznamu povolených stránek, ke každé je nutné přiřadit i zástupce v podobě obrázku. Pomocí nich jsou povolené stránky zobrazeny v horní liště, tak jak by to v programu pro malé děti mělo být.
Každou, kterou povolíte, si můžete nechat i zanalyzovat, zda je opravdu vhodná (jestli třeba neobsahuje nevhodná slova). Z dalších voleb je možné povolit/zakázat tisk, určit celkový denní limit pro používání internetu, zvolit režim celé obrazovky.

V Internet option si nastavíte domovskou stránku, pokud vám nevyhovuje ta základní.
V Set desktop lockdown option můžete zakázat spouštění jiných webových prohlížečů, tedy např. IE, Firefoxu a dalších. Poněkud nebezpečná je možnost umožnit automatické spouštění My Kids Browseru v celoobrazovkovém režimu. Uvědomte si,  že tak znemožníte dítěti běžnou práci na počítači.Aby se zde provedené změny projevily, je nutný restart. A pozor - tyto volby se projeví pouze v tom uživatelském profilu ve windows, v němž byly navoleny.

Pokud budete potřebovat jít na web vy, není nic jednoduššího než si povolit Parental Browser. V takovém případě se v okně My Kids Browseru zobrazí i adresní řádek a je možné ho používat jako kterýkoli jiný prohlížeč.
Jedná se velice povedený program, který, pokud jste rodičem předškoláčka nebo dítka sotva školou povinného, určitě oceníte.

Kidzui

A úplně nakonec se podíváme na zajímavý projekt jménem Kidzui. Jedná se o naprosto výjimečný browser určený dětem ve věku 3 -12 let, který nabízí přístup k více než 800 000 prověřených stránek, obrázků a videí z celého světa.Základní funkce je možné používat zdarma. Pokud si za 4,95 USD měsíčně pořídíte placený přístup, budou vám i dětem zpřístupněny další možnosti.


Ihned po instalaci se Kidzui automaticky spustí a můžete zřídit první dětský účet. Vytvořený účet je nutné aktivovat přes existující email, v souvislosti s tím si nastavíte i rodičovské heslo.

Prohlížeč je možné spouštět i v celoobrazovkovém režimu, a to buď uzamčeném nebo odemčeném. V uzamčeném režimu není možné prohlížeč zavřít bez zadání rodičovského hesla.


Po přihlášení si dítě může vytvořit vlastní atavar.Weby, obrázky i videa jsou přehledně řazeny do kategorií. Vyhledávat je možno buď přes adresní řádek nebo s pomocí menu v levé části Kidzui. Jednotlivé stránky je možné jednak přidat mezi oblíbené pouhým kliknutím na hvězdičku u řádku adresy nebo i hodnotit.Pokud bude chtít dítko přes Kidzui chodit třeba na Alíka, není to samozřejmě problém. Pokud ho povolíte ve svém rodičovském účtu na Kidzui.com, může k němu přistupovat přes adresní řádek. Děti si mohou přidat i kamarády, kteří také používají Kidzui a sdílet s nimi oblíbené stránky. Ovšem pouze si přidat jejich jména, v žádném případě se nejedná o komunikační program.

Další možnosti jsou dostupné až v placeném účtu.  Jednou z  nich jsou pravidelné podrobné reporty, které stránky dítě rádo navštěvuje, nebo na které z nepovolených se pokoušelo dostat.


Za brouzdání pomocí Kidzui pak získávají děti body, postupují do vyšších úrovní, které jim umožní další možnosti při úpravě atavaru, nastavení pozadí aplikace, apod..

Hodnocení eMagu

Kidzui je velice zajímavá aplikace, která má pro českého dětského uživatele bohužel jednu základní slabinu. Je určená především pro děti z anglicky mluvících zemí.

Proč česká vláda, která neváhala vyhodit stamilióny za šílenost zvanou Internet do škol a která stále vyhazuje další desítky miliónů za portály, které by běžnou firmu vyšly maximálně na několik desítek tisíc ročně, nepodpoří vznik podobného projektu pro české děti, to je otázka.